Inceperea noului an scolar 2018-2019

27331797_1999356490389634_2168562774529212874_n
Acțiune educativ-preventivă
30/07/2018
tren
AstraTransCarpatic din Arad a lansat o nouă rută
13/09/2018

Inceperea noului an scolar 2018-2019

IMG_5720 copy
Onorat auditoriu
Imi revine onoarea sa va spun Bine ati venit la Scoala Profesionala ASTRA in cel de al patrulea an de existenta al acesteia.
In vara care tocmai s-a incheiat calendaristic acum cateva zile, am avut prima promotie a scolii noastre. Elevii din ultimul an au sustinut examenul de certificare al competentelor profesionale la cele sase meserii: electrician, electromecanic, sudor, lacatus, strungar, operator la masini cu comanda numerica.
Rezultatele acestui examen final au fost foarte bune, toti elevii pregatiti de noi promovandu-l cu calificative care ne fac cinste. Incepand cu data de 3 septembrie absolventii nostri au fost incadrati in productie in cadrul fabricii ASTRA Vagoane Calatori. O fabrica cu o traditie de peste 125 de ani in fabricarea materialului rulant. Aceasta fabrica mai produce: tramvaie, trolebuze, autobuze electrice si vagoane de metrou, pe langa vagoanele de calatori care dau si numele fabricii.
Elevilor care au plecat le-au luat locul o alta generatie noua, generatie de care cu siguranta peste trei ani ne vom mandri.
Patronatul si conducerea fabricii au hotarat infiintarea acestei scoli de meserii deoarece munca calificata este atat de rara si aceste scoli de meserii au fost lasate la o parte de cei care trebuiau sa se ocupe de ele, unele chiar au fost desfiintate.
Urmarea unei calificari din cele propuse in oferta noastra scolara va va aduce dragi elevi nu numai satisfactii materiale, dar si garantia faptului ca o viata intreaga o sa aveti un loc de munca onorabil si stabil.
Toti cei care suntem aici avem convingerea ca ne aflam pe drumul cel bun.
Pe cei din noua generatie ii indemnam la seriozitate si munca. Pentru ca numai in felul acesta vom putea face performanta.

Comments are closed.